Vyhľadávanie

Doplnky výživy

GAINERY

Charakteristika: Gainery sú vhodným zdrojom energie a taktiež  sú vhodné hlavne na budovanie objemu. V menšom rozsahu prispievajú k budovaniu sily a ku regenerácii.

Obsah: Obsahujú bielkoviny, sacharidy, vitamíny, minerálne látky a v neposlednom rade aj malý obsah tukov. Vyrábajú sa vo forme prášku o rôznych príchutiach od ovocných až po čokoládové.

 

PROTEINY

Charakteristika: Proteiny sú veľmi podobné gainerom avšak neodporúčajú sa ako zdroj energie ale iba ako doplnok stravy. Niektoré sa vyrábajú aj zo sóje, ktoré sú vhodné pri diétach a pre vegetariánov.

Obsah: Ich zloženie je  zamerané hlavne na bielkoviny 70 a viac % . Tuky v proteinoch majú väčší podiel, vitamíny a sacharidy menší. Niektoré proteinové produkty obsahujú asi 45% podiel esenciálnych aminokyselín, okolo 25% BCAA a v niektorých prípadoch aj zvýšené množstvo glutamínu.

Príchute:  Vyrábajú sa vo forme prášku v ovocných prípadne neutrálnych príchutiach.

AMINOKYSELINY

Charakteristika: Aminokyseliny sú jednotky pre stavbu bielkovín a peptidov v tele. Sú dôležitými katalyzátormi biochemických pochodov, tiež podporujú činnosť srdca, rýchlejšie zotavenie organizmu po fyzickej námahe, majú dobrý vplyv na krv a sú vzácnymi zdrojmi energie. Charakteristickými znakmi aminokyselín sú:  budovanie objemu, budovanie sily a regenerácia. V niektorých prípadoch sú aminokyseliny tiež zdrojmi imunity, rysovania a diéty. Aminokyseliny sa vyrábajú ako v tekutej forme tak i v práškovej a tuhej, kapsulovej forme. 

VITAMÍNY

Charakteristika: Vitamíny sú organické látky dôležité pre fungovanie ľudského organizmu, ktoré napomáhajú telu udržiavať rovnováhu metabolizmu. Vitamíny sú nevyhnutné na správnu činnosť orgánov, tkanív v tele a svoju úlohu majú aj pri raste a reprodukcii. Keďže telo človeka si všetky potrebné vitamíny nedokáže vyrobiť samo je potrebné tieto vitamíny prijímať v inej forme. Najzákladnejším prísunom vitamínov je vo forme potravy, napríklad v ovocí alebo v zelenine. Iným typom prísunom vitamínov môžu byt vitamíny v tabletkách.